بنتونیت ایران و جزایر مصنوعی در دبی

قدیم ها خاکی بود که به آن گل سرشوی میگفتند و خواصی مشابه صابون داشت که برای شستشو استفاده میشد.  امروز به این خاک بنتونیت میگویند که اگه مقداری از آن داخل یک لیتر آب ریخته شود حجیم شده و بعد از خشک شدن از بتون هم محکمتر می گردد. در خراسان جنوبی معادن خاک بنتونیت وجود دارند که مرغوب ترین خاک آن سفید رنگ است و عمری هزار ساله دارد.  بعضی از این معادن ماهانه سه هزار تن از این خاک را بوسیله لودر استخراج میکنند. خاک بنتونیت به دلیل چسبندگی؛ جذب آب؛ تورم پذیری و نرم بودن کاربردهای زیادی در ریخته گری؛ حفاری چاههای نفت؛ سد سازی و کشاورزی دارد .

عمده واحد های فعال خاک بنتونیت که خاک مرغوب و صادراتی دارند در قائن؛ شمال غرب بیرجند و بخشی در فردوس هستند. اما اینکه این خاک به چه دردی میخورد و کجا میرود حکایت جالبی دارد. هر تن خاک بنتونیت را حدود ده دلار میفروشند و همین خاک در دوبی بعد از فناوری هر کیلو تا یک دلار به فروش میرسد!

سالانه صدها هزار تن از این خاک مرغوب تحت عنوان تشویق صادرات غیر نفتی به کشور دوبی صادر و برای ساخت جزایر مصنوعی استفاده میشود!

جزایر النخیل موسوم به پالم آیلند به مساحت پنجاه کیلومتر مربع که در سواحل جنوبی خلیج فارس در دست احداث هستند تهدیدی برای محیط زیست خلیج فارس محسوب میشوند (کتابداری، آشتیانی 1392). تنها جزیره نخلی جمیرا نیاز به بیش از پنجاه میلیون متر مکعب خاک برای به سطح آب رساندن این سازه دارد.

 

/ 1 نظر / 19 بازدید

داشتم به این فکر می کردم که اگه کشورهای عربی منابع کشور ما رو داشتن، الان به کجا می رسیدن؟ چرا ما ارزش منابع خدادادی خودمون رو نمی دونیم و اینگونه پا روی منافع ملی می گذاریم