چین در رتبه نخست استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در دنیا

 • چین با تولید نزدیک به نیم میلیارد کیلووات انرژی تجدیدپذیر و استفاده از آن، در رتبه نخست دنیا قرار گرفت.
 • به گزارش شانا به نقل از ایرنا، کشور چین که بزرگترین تولید کننده کربن در جهان محسوب می شود، پیشتر متعهد شده بود علاوه بر کاهش میزان تولید گازهای گلخانه ای خود تا سال ٢٠٣٠ میلادی، سهم انرژی تولید شده از منابع غیر فسیلی (از جمله انرژی هسته ای و منابع تجدیدپذیر انرژی) را در این سال به ٢٠ درصد برساند.

  این کشور همچنین در راستای رسیدن به این هدف خود، درصدد تقویت توان نیروگاههای برق هسته ای و تحقق این رویا، با بسیاری کشورها ازجمله فرانسه، آمریکا و روسیه همکاری نزدیکی را از مدتها قبل آغاز کرده است.

  «شی لی شان» معاون دپارتمان انرژی نو و تجدیدپذیر سازمان ملی انرژی چین روز یکشنبه گفت که میزان تولید انرژی تجدیدپذیر در چین تا پایان سال ٢٠١۴، به ۴٣٠ میلیارد کیلووات رسیده و این امر برای چین که برنامه های بلندمدتی برای این گونه امور تدوین کرده، موفقیتی بزرگ محسوب می شود.

  وی خاطرنشان کرد که این رقم ٣٢ درصد از ظرفیت کلی تولید برق چین را تشکیل می دهد.

  «شی» که در جریان پنجمین نشست آژانس بین المللی انرژی تجدید پذیر (IRENA) در ابوظبی سخن می گفت، اظهار داشت: انرژی های تجدید پذیر چین در سال گذشته، ٢٢ درصد از میزان نیاز مصرف کلی این کشور را تامین می کرد.

  چین در سال ٢٠١٣ به عضویت آژانس «IRENA» در آمد که هدف آن افزایش دو برابری میزان تولید این انرژی پاک تا سال ٢٠٣٠ است.

  معاون دپارتمان انرژی نو و تجدید پذیر چین همچنین در اظهارات خود تاکید کرد که کشورش برقراری ارتباط با دیگر کشورها و مناطق دنیا در زمینه طرحها و فناوریهای انرژی پاک را در دستور کار خود قرار داده و درصدد تقویت این ارتباطات است.

  وی تاکید کرد که پکن در تلاش است تا به توسعه این صنعت در کشورهای توسعه نیافته نیز کمک کند.

  «عدنان امین» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی تجدید پذیر نیز با تمجید از عملکرد دولت چین در این زمینه گفت که هزینه تولید برق از طریق منابع تجدیدپذیر از قبیل باد و خورشید، در چین کاهش یافته که این مسئله به صنعت انرژی این کشور در بلند مدت کمک می کند.

  دولت چین در راستای عملی کردن تعهدات بین المللی خود در زمینه تغییرات آب و هوا، میزان تولید انرژهای تجدیدپذیر را افزایش داده است.

  براساس آمارهای اعلام شده، میزان تولید برق از انرژی باد در چین بین سالهای ٢٠٠۵ تا ٢٠١٢ میلادی، ۵٠ برابر شده است.

  همچنین میزان تولید برق از انرژی باد در چین در سال ٢٠١٢ نسبت به سال قبل میلادی ٣۶ درصد افزایش یافته است. در همین مدت تولید برق از انرژی خورشیدی نیز در چین ٧۵ درصد افزایش یافته است.

  دولت چین همچنین بیشتر از رقبای صنعتی خود در جهان، در زمینه تولید انرژی پاک سرمایه گذاری کرده است.

  بر اساس اعلام منابع رسمی در چین، این کشور ضمن تدوین استراتژی جدید در حوزه انرژی قصد دارد تا سال ٢٠٢٠ با کاهش قابل توجه سوختهای فسیلی، بر تعداد نیروگاههای هسته ای، بادی و انواع سوختهای موسوم به سبز خود را افزایش دهد.

  این کشور همچنین قصد دارد با توجه به تعرفه های بالای برق و حمایتهای مالی برای گسترش و توسعه انرژی های قابل بازیافت، طرحهای چندین میلیارد دلاری انرژی خورشیدی را در صحرای گبی و شمال غربی چین آغاز کند.


/ 0 نظر / 41 بازدید