آخرین شاهکار استیو جابز

آخرین شاهکار استیوجابز یک قایق 80 متری بود که برای طراحی یک شگفتی فناورانه در آبهای بین المللی روی آن کار می کرد اما هرگز شانس استفاده از آن را پیدا نکرد.

مدیرعامل شرکت اپل پیش از آنکه این کشتی به مراحل پایانی ساخت خود برسد دارفانی را وداع گفت اما کشتی 80 متری استیو جابز که نام “ونوس” برای آن انتخاب شده توسط یک شرکت کشتی سازی هلندی تکمیل شد. این کشتی چشم گیر از آلومینیوم سبک ساخته شده و جابز از مهندسان ارشد اپل برای طراحی شیشه ای استفاده کرده که بتواند با ارتفاع سه متری در بدنه کشتی نصب شوند.

هزینه ساخت این ابرقایق نامشخص است اگر چه استیو جابز در اواخر عمر خود به شدت به تکمیل آن علاقه نشان می داد. جابز به والتر ایزکسون شرح حال نویس خود گفته بود می دانم که این مسئله غیر ممکن است من خواهم مرد و کار ساخت این قایق به نیمه می رسد. اما کار روی آن باید ادامه پیدا کند. متأسفانه استیو جابز در اکتبر 2011 براساس سرطان لوزالمعده درگذشت و هرگز تکمیل این پروژه را مشاهده نکرد.

طراحی این قایق ساده و زیبا است و در طراحی آن از مهندسان اپل بهره گرفته شده است. یکی از وبلاگ های فناوری در هلند گزارش داده است که خانواده استیو جابز برای رونمایی از این قایق در هلند حضور خواهند یافت.

اخیرا یک دستگاه آی پاد شافل از طرف خانواده جابز به تک تک افرادی که در ساخت این قایق سهیم بودند هدیه شده است و هرکدام از آنها یک یادداشت به پاسخ کار سخت روی این کشتی دریافت کرده اند. جابز در ساخت این کشتی از فیلیپ استراک طراح مشهور برای طراحی داخل این ابرقایق بهره گرفته است. هنوز مشخص نیست که نخستین سفر دریایی ابرکشتی ونوس در چه تاریخی خواهد بود.

 

/ 0 نظر / 36 بازدید