تولید 5 هزار مگاوات انرژی پاک در کشور تا سال 1400

مدیرعامل شرکت توانیر خبر داد: تولید 5 هزار مگاوات انرژی پاک تا سال 1400 از سال 2020 محدودیت‌هایی برای کشورهایی که از سوخت کربن برای تولید انرژی استفاده می‌کنند ایجاد خواهد شد. 

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: تا افق سال 1400 حدود 5 درصد از ظرفیت‌ نصب شده نیروگاهی کشور به انرژی‌های پاک اختصاص خواهد یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "آرش کردی" امروز (دوشنبه) در نشست با خبرنگاران با بیان این مطلب که بحث انرژی‌های تجدیدپذیر در تمام دنیا به‌صورت یک استراتژی جهانی است و این به‌خاطر چرخه کربن و مباحث مربوط به محیط زیست و کاهش دمای گرمایش زمین است، اظهار داشت: آلودگی هوا و محیط زیست و همچنین مباحث اقتصادی، کشور را به سمتی سوق می‌دهد که به انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک توجه ویژه داشته باشیم.
کردی با بیان اینکه در زمان حاضر ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور 73 هزار و 200 مگاوات است، افزود: پیش‌بینی می‌شود در افق 1400 ظرفیت نصب شده کشور به 100 هزار مگاوات افزایش یابد که 5 هزار مگاوات آن مربوط به انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر خواهد بود.
وی با اشاره به این مطلب که شخص وزیر نیرو توجه خاصی به انرژی‌های پاک و تجدید پذیر دارند و مصمم است دگرگونی و تحولات عمده‌ای را دراین زمینه ایجاد کنند، بیان داشت: استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر ضمن کمک به پاکیزگی محیط زیست و هوای پاک، باعث مقبولیت جهانی صنعت برق کشور نیز خواهد شد. 
مدیرعامل توانیر اضافه کرد: از سال 2020 محدودیت‌هایی برای کشورهایی که از سوخت کربن برای تولید انرژی استفاده می‌کنند ایجاد خواهد شد.
وی با بیان اینکه انرژی‌های پاک جزو سبدهای قابل توجه تولید در کشور ما خواهند بود، اظهار داشت: برنامه ما این است که تا سال 1400 حدود 5 هزار مگاوات ساعت انرژی تجدیدپذیر و پاک بجز انرژی برق آبی را به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه کنیم.
کردی افزود: وزارت نیرو تصمیم گرفته است در سال جاری حدود 300 میلیارد تومان به‌صورت خاص از درآمدهای شرکت توانیر به موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص یابد و جهت ایجاد مشوق‌های لازم از طریق سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) اقدام شود.
وی حضور بخش خصوصی در بحث انرژی‌های تجدیدپذیر را مغتنم شمرد و تصریح کرد: در بحث قراردادهای بیع متقابل، تعدادی سرمایه‌گذار را برای احداث 900 مگاوات ظرفیت نیروگاهی دعوت کرده‌ایم که امیدواریم به مرحله عقد قرارداد برسد و از روش بیع متقابل هزینه این سرمایه‌گذاری‌ها را بپردازیم.
مدیرعامل توانیر در تشریح روش بیع متقابل گفت: در این روش به میزان انرژی پاکی که تولید می‌شود، مقداری در مصرف سوخت کشور صرفه‌جویی می‌شود و تا محدوده مشخصی، مثلا تا دو سال قابل محاسبه است که با توجه به قیمت نفت و از محل صرفه‌جویی سوختی که ایجاد می‌شود،‌ دولت متقبل خواهد شد هزینه سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های پاک را به سرمایه‌گذاران پرداخت کند. 
وی با بیان اینکه امسال حرکت جدیدی در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر صورت گرفته است، یادآور شد: اختصاص 300 میلیارد تومان به نسبت سال گذشته، جهش 100 درصدی را نشان می‌دهد که امیدواریم بتواند مشوق‌های لازم را در سرمایه‌گزاران بخش خصوصی ایجاد نماید تا از این پس انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک نیز در سبد انرژی کشور مورد توجه قرار گیرد.
کردی تصریح کرد: باید بتوانیم تا افق 1400 برنامه ششم توسعه، سالی یکهزار مگاوات انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک را وارد شبکه سراسری کنیم.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو

 
/ 0 نظر / 44 بازدید