تلاش باورنکردنی چینی ها؛ ساخت بلندترین آسمان‌خراش جهان در 90روز

یک شرکت ساختمان سازی  چینی اخیرا از برنامه های خود برای ساخت بلندترین آسمان خراش جهان طی سه ماه خبر داده است. ساختمان «Sky City» در شهر چانگشا در جنوب شرق چین یک سازه 220 طبقه با ارتفاع 838 متر خواهد بود.

این سازه قابلیت اسکان 17 هزار و 400 تن را داشته و همچنین از هتلها، بیمارستانها، مدارس و فضاهای اداری با استفاده از 104 آسانسور پرسرعت برخودار است.

این سازه 9.7 متر بلندتر از برج الخلیفه دبی خواهد بود که در حال حاضر عنوان بلندترین برج جهان را به خود اختصاص داده است. این در حالیست که شرکت «Broad Group»، سازندگان این سازه مدعی هستند که هزینه ساخت برج Sky City تقزیبا نیمی از هزینه های برج دبی را خواهد داشت.

برج شارد لندن در برابر این آسمان خراش با ارتفاع 530 متر بسیار کوچک بوده و Sky City پس از تکمیل نشان دهنده وجود 9 مورد از 10 آسمان خراش بلند جهان در آسیا خواهد بود. اما جالبترین مسأله در مورد این آسمان خراش آن است که طراحان قصد دارند آن را در تنها 90 روز بسازند.

این زمان بندی عجیب که به معنی ساخت پنج طبقه در یک روز بوده، بر شیوه انقلابی ساختمانهای از پیش ساخته شده تکیه داشته که در آن بلوکهای سازه برای صرفه جویی در زمان در خارج از محل ساخته و بهم متصل شده اند. با وجود نگرانی ها در مورد استحکام این ساختمان، سازندگان مدعی هستند که این سازه می تواند در برابر یک زلزله 9 ریشتری مقاومت کند.

در این پروژه که از فضای یک میلیون متر مربع برخوردار بوده، از 3000 کارگر و 200 هزار تن فولاد استفاده خواهد شد که در پایان یک شهر کوچک را به نمایش خواهد گذاشت. در این ساختمان بیش از 5000 واحد مسکونی برای اسکان 17 هزار و 400 ساکن، یک هتل برای 1000 مهمان،  یک بیمارستان، پنج مدرسه و فضای اداری با ظرفیت کلی 31 هزار تن وجود خواهد داشت.

هزینه ساخت این آسمان خراش حدود 400 میلیون پوند برآورد شده که بسیار کمتر از بودجه 940 میلیون پوندی برج الخلیفه خواهد بود که ساخت آن پنج سال بطول انجامید. این پروژه همچنان در انتظار تائید دولت چین بوده، اما سازندگان امیدوارند بتوانند تا پایان دسامبر کار خود را آغاز و پیش از آوریل 2013 آن را آماده کرده باشند.

/ 0 نظر / 12 بازدید