استرسها ی کاری و راههای مقابله با آن

 

استرس های کاری تقریبا همیشه از خود شخص ناشی می شود و به راحتی می توان با چند ایده ساده از آن اجتناب کرد :

چگونه تشخیص دهید که چه زمانی استرس دارید

بسیاری از مردم زمانی متوجه می شوند استرس دارند که تمام ناخن های خود را جویده اند. یک گام کلیدی برای غلبه بر استرس، تشخیص این است که چه زمانی استرس دارید :

- آیا خارج از ساعات کاری نیز در مورد پروژه خود فکر می کنید؟ آیا نگران این هستید که شاید پروژه را به موقع تمام نکنید و در تمرکز کردن بر روی پروژه خود مشکل دارید؟

- آیا بیشتر/کمتر از همیشه غذا می خورید؟ آیا مقدار زیادی قهوه می نوشید و یا بیش از حد شکلات می خورید؟ آیا قلب شما شروع به تپش سریع می کند؟

- آیا فکر انجام کار شما را به اندازه فکر تاخیر در تحویل آن وحشت زده می کند؟

آیا هیچ یک از موارد فوق برای شما پیش آمده است؟ اگر جوابتان مثبت است، پس شما دچار استرس شده اید. یک نفس عمیق بکشید. یک نفس عمیق دیگر خوب است.

حال زمانی را به یاد آورید که استرس داشتید این یک گام کلیدی است که باید کشف کنید دچار استرس شده اید، پیش از آن که به مرحله هراس واقعی برسید. به یاد داشته باشید، استرس یک واکنش کوتاه مدت است.

زمانی که دچار استرس می شوید اولین کاری که باید انجام دهید

به محض این که احساس استرس کردید، می توانید کنترل وضعیت را به راحتی و با انجام مراحل زیر به دست بگیرید :

- یک نفس عمیق بکشید

بدن شما در هنگام استرس، تنفس شما را سریع تر و کم عمق تر می سازد. بنابراین باید سرعت تنفس خود را کم کنید. این کمک می کند تا راحت تر فکر کنید.

- یک گام به عقب برگردید

در اطراف دفتر با منزل خود راه بروید و یا یک فنجان چای بنوشید. هر چیزی که به شما آرامش می دهد و راحت تر انجام می شود را انجام دهید زیرا به شما کمک می کند که فقط برای چند دقیقه از کار دست بکشید. بسیاری از افراد دریافته اند که ۵ دقیقه پیاده روی در هوای تازه کمک زیادی به آنها می کند. اگر مهلت اتمام پروژه بیشتر از چند ساعت است، شنای سریع و یا حتی یک دوش ۱۰ دقیقه ای واقعا می تواند ذهن شما را روشن و سطح استرس شما را تنظیم کند.

- برنامه ریزی کنید

اول اهداف اصلی را بنویسید اگر پروژه چندین قسمت دارد، آن را به ترتیب زمان تحویل به چند قسمت تقسیم کنید. اهداف خود را نیز به چند قسمت تقسیم کنید. این کار به شما نشان می دهد که چقدر کار برای انجام دادن دارید. در مرحله بعد، می بایست مشخص کنید که چه کارهایی باید اول از همه انجام شوند و تا چه زمانی برای انجام آنها مهلت دارید.

لیستی از کارهایی که می بایست انجام دهید را در مقابل خود قرار دهید. بقیه کارها را در یک کشو قرار دهید. کار را با برنامه و به ترتیب انجام دهید. این کمک می کند تا به خودتان ثابت کنید که در حال پیشرفت هستید و همه چیز را پیگیری می کنید.

کار را در زمان مناسب تحویل دهید و نفس راحتی بکشید.

تصمیم بگیرید که چه کارهایی را می توانید به موقع انجام دهید. مقدار مناسبی از کار را انتخاب کنید که مطمئن هستید می توانید به خوبی انجام دهید و به موقع تحویل دهید.

اگر نتوانستید کار را به موقع تحویل دهید، در اسرع وقت با مشتری تماس بگیرید. به او نشان دهید که متاسف هستید و کار را تا آنجا که انجام دادید به وی تحویل دهید. برای بقیه کارها نیز زمان مشخصی برای تحویل تعیین کنید.

استراتژی های دیگر

- از شخص دیگری کمک بگیرید : آیا کار شما به صورتی است که بتوانید شخص دیگری را استخدام کنید؟ گاهی اوقات خوشحال نگه داشتن مشتری ارزش استخدام شخص سوم را دارد. بررسی کنید که چه کارهایی را می توانید به این فرد بسپارید. به یاد داشته باشید که می بایست زمانی را به بررسی کیفیت کار وی اختصاص دهید.

- کارهایی را انجام دهید که ارزش دارند! آیا می توانید کار را به موقع انجام دهید؟ آیا ارزش دارد که تعطیلات آخر هفته را لغو کنید و یا اضافه کاری کنید؟ به یاد داشته باشید، اضافه کاری در زمان های استثنایی پیش می آید، آیا این یکی پروژه استثنایی است؟

- پروژه ها را جا به جا کنید: اگر بر روی پروژه های مختلف کار می کنید، آیا می تواند آنها را جا به جا کنید و به پروژه های مهم تر بیشتر توجه کنید؟

/ 1 نظر / 31 بازدید

با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات خدمت استاد محترم: با تشکر از مطالب وبلاگ که همانند کتاب و کلاس بسیار قابل توجه هستند.