نکاتی پیرامون هزینه چاپ در مجلات

با توجه به نیاز های مالی مجلات برای گرداندن خود، استفاده از روش های درآمد زایی یک امر طبیعی است.

 بسیاری از مجلات علمی به سازمان ها و یا دانشگاه های معتبر جهانی وابسته هستند و ضمن داشتن ساپورت مالی چاپ مقالات را بصورت رایگان انجام می دهند.

در مقابل نیز مجلات غیر وابسته و یا غیر وابسته مالی نیز با دریافت مبلغی جهت چاپ و داوری مقاله و از سوی دیگر دریافت هزینه دسترسی به نسخه کامل مقالات (Full Text) نسبت به تامین منابع مالی خود اقدام می نمایند.

هزینه هایی که از محققان جهت چاپ مقالات در نشریات دریافت می گردد معمولا با عنوان های زیر است.

-هزینه رسیدگی به مقالات یا Processing Fee یا Submission Fee

-هزینه دسترسی رایگان یا Open Access ، با پرداخت این هزینه مقاله شما بصورت رایگان در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و مجله بابت دسترسی به این مقاله از بقیه  وجهی دریافت نخواهد کرد. این گزینه ضمن اجازه دسترسی ساده تر به مقاله شما، شانس ارجاعات (Citation) را افزایش می دهد.

-هزینه داوری سریع، گاهی زمان رسیدگی به مقالات بصورت عادی بین 3 تا 6 ماه بطول می انجامد، در چنین مواردی مجلات با دریافت هزینه ای بابت داوری سریع در زمان کمتری به مقالات رسیدگی خواهند کرد. اما داوری سریع به معنی قول پذیرش قطعی مقاله شما در مجله نیست!

-هزینه انتشار، گاهی مجلات پس از تایید مقالات هزینه ای بابت چاپ مقاله نیز بصورت جداگانه دریافت می کنند.

هزینه چاپ صفحات اضافی و شکل رنگی: بعضی مجلات تعداد صفحات را به مثلا 6 یا 8 صفحه محدود کرده اند. مقالات با صفحات اضافی مشمول هزینه هستند. شکلها و نمودارهای یک مقاله علمی معمولا باید در حالت سیاه و سفید وضوح کافی داشته باشد. در غیر اینصورت و درخواست چاپ اشکال رنگی هزینه اضافه دریافت می گردد.

/ 0 نظر / 30 بازدید